Jdi na obsah Jdi na menu

Hermelín modrooký

14. 11. 2022

Toto překrásné plemeno zakrslého králíčka by se mělo stát brzy nedílnou součástí výstav chovatelů z Horní Břízy. Přítel Blabol se rozhodl toto plemeno zařadit do svých chovů na základě podnětu své malé dcerky, která si toto plemeno na první pohled oblíbila, při letošní podzimní výstavě 11/2022 v Horní Bříze, kde byli vystaveni Hermelíni červenoocí z chovu přítele Pícla. Nezbývá tedy jen doufat, že se bude chovu dařit a budeme vám moci v roce 2023 představit naše první odchovy.

Plemeno Hermelín je považované za základ všech zakrslých variací plemen, které dnes známe. Hermelín je také nazýván jako Polský bílý králík (Polish). Vznik tohoto líbivého plemene je nejasný a vážou se k němu dvě odlišné teorie. První popisovou teorií vzniku plemene je připařování mladých, nevyspělých jedinců na počátku pohlavní zralosti s následným selektivním výběr nejmenších jedinců k dalšímu chovu. Druhá pravděpodobnější cesta vedoucí ke vzniku tohoto plemene je náhodná mutace, která v historii chovatelství dala vzniknou mnoha dnes známým plemenům. Největší podíl na prošlechtění Hermelína je připisován Německým a Nizozemským chovatelům, kteří se zasloužili o dynamický posun exteriéru.  Právě Němečtí chovatelé původně nazývanému plemenu Polskému bílému přiřadili název Hermelín, který vychází z označení zimního kožichu lasice hranostaje. Plemeno Hermelín se vyznačuje značnou kvalitou srsti s velmi hustou posadou a dokonalou pružností, bílá barva srsti je naprosto čistá a vyznačuje se výrazným odleskem. Vznik modrooké formy je připisován přikřížením plemene holandských a vídeňských bílých králíků. 

U plemene Hermelín se tedy můžete setkat se dvěma geneticky odlišnými variantami, a to albín a leucín.

Albinismus je způsoben úplnou ztrátou pigmentů. Pravý albín má bílou srst, kůži a chybí mu pigment i v očích, které jsou červené. Albinismus je genetickou mutací. Jde o neschopnost organismu vytvářet pigment. Z hlediska genetického se jedná o ztrátovou mutaci.

Leucinismus je způsoben nedostatečnou produkcí tmavých pigmentů, melaninů. Leucíni mají bílou někdy jen velmi světlou srst, ale kůži a oční duhovku mají pigmentovanou. Tím se liší od albínů. Leucíni také mohou mít v různé míře zachovalé texturování srsti. U Plemene Hermelín je však vždy srst čistě bílá.

 

Náhledy fotografií ze složky Hermelín modrooký