Jdi na obsah Jdi na menu

Slepice Česká zlatě kropenatá

7. 7. 2022

Toto krásné a tradiční české plemeno s historií sahající hluboko do minulosti se oblíbil náš přítel a věrný chovatel Tomáš Krofta, který v ZO-ČSCH Horní Bříza zastává čestnou funkci místopředsedy. Chcete-li se dozvědět více o tomto zajímavém plemeni neváhejte naše chovatele kontaktovat na emailu: zocschhornibriza@seznam.cz

Níže uvedená textace byla převzata z webu: https://www.ireceptar.cz

Česká zlatá kropenka je ryze české plemeno, jehož genetický základ bylo položen před mnoha stoletími. Z historické literatury totiž vyplývá, že už dánský král Valdemar dostal při sňatku s českou princeznou Markétou kromě jiného svatebním darem slepice černé češky. Že se tyto předchůdkyně zlatých kropenek na severu Evropy dochovaly pod tímto názvem do současnosti, potvrzují naši chovatelé, kteří jezdí do Dánska na výstavy drobného zvířectva.

Kropenka je jedním ze dvou českých plemen slepic. Jestliže šumavanky dnes bojují o přežití, tak kropenky na rozdíl od nich nemají genetické problémy. Mají širší chovatelskou základnu a chovají se i v zahraničí, zejména v Německu.

„Češka" je slepice typem lehká, neuvěřitelně nenáročná a otužilá. Oproti jiným plemenům drůbeže spotřebuje výrazně méně krmiva. Velkou část potravy si nasbírá i sama. Kdyby měla opravdu velký výběh, dokáže se od jara do podzimu o sebe postarat. Nahledá si broučky, červíky, semena.

České kropenky se chovají zejména kvůli snášce.

Masná výtěžnost proti jiným lehkým drůbežím plemenům, například vlaškám či leghornkám, je lepší. Slepice váží 2,00 až 2,50 kg a kohouti mohou docílit hmotnosti 2,50 až 2,80 kg. 

Další zajímavosti naleznete: Česká slepice zlatá kropenatá | ZOOfarma