Jdi na obsah Jdi na menu

Podzimní výstava 2022 HORNÍ BŘÍZA

6. 11. 2022

4. ročník místní, podzimní výstavy ZO-ČSCH Horní Bříza a 15. ročník soutěžní přehlídky holubů plemene Gigant od chovatelů Plzeňského kraje 2022

 

V letošním roce 2022 jsme jako již tradičně pro Vás uspořádali, ve spolupráci s domovskou obcí Horní Bříza, v pořadí čtvrtou podzimní hospodářskou výstavu ve skromném prostředí "staré vodárny". Zde bylo sestaveno hned několik zajímavých expozic drobných hospodářských zvířat v odbornosti Králíci, Holubi + (Speciální soutěž holubů GIGIANT) a Drůbež. 

Výstavu jsme pro vás připravovali od večera ČT, 03.11.2022, kdy bylo nutné uspořádat a řádně připravit vystavovaná zvířata. Samozřejmostí bylo zejména zajištění blaha chovných jedinců, abychom co nejvíce eliminovali stres, způsobený náhlou změnou prostředí, kterou nevyhnutelně provází neznáme zvuky, pachy a jiné neznámé podněty, které jsou nutnou součástí každé hospodářské výstavy.

Páteční ráno 04.11.2022 jsme nezačali opět ničím jiným než řádnou starostlivostí o naše a nám svěřené chovné jedince. Následně jsme v našich řadách uvítali již známé a osvědčené posuzovatele, kteří před sebou měli nelehký úkol, spočívající v řádném prověření kvalitativních parametrů vystavovaných zvířat. Mimo vlastní posuzovatele jsme také pozvali mládež z místní základní školy, která nám byla nápomocna při zapisování postřehů, poznámek a bodových hodnocení od hodnotících. Touto cestou bychom chtěli poděkovat jak odborným posuzovatelům, jmenovitě pro odbornost holubů p. Krůta a p. Bukovský, za odbornost drůbeže p. Šedivý a za odbornost králíci p. Louda, dále pak studentům, kteří významnou měrou přispěli k hladkému a plynulému procesu posouzení zvířat.

Dopolední maraton posuzování vystavených jedinců a kolekcí nemohl být zakončen ničím příjemnějším než chutným obědem. O blaho našich chuťových pohárků se zasloužil přítel Patrik P., který nás přesvědčil svým kuchařským umem. Děkujeme Patriku!

Posilněni na další část dne jsme ve 13h uvítali u bran naší organizace první hosty. Jednalo se zejména o chovatele, kteří si nechtěli nechat ujít možnost pestrého výběru naši odchovů. Co nás opravdu potěšilo, byl váš zájem a bohatá účast. To je pro nás chovatele největší odměnou za celoroční úsilí směřované k takovýmto vzácným okamžikům, kdy můžeme představit naše odchovy veřejnosti, podělit se o naše úspěchy, poskytnout kvalitní chovný materiál do vašich chovů a podělit se s vámi o naše zkušenosti z chovu.   

Výstava byla určena zejména chovatelům a také rodinám s dětmi, kteří mají jedinečnou možnost prohlédnout si a seznámit se s širokou paletou plemen jednotlivých odborností drobného hospodářského zvířectva. Nemohla však chybět ani pestrá tombola, kterou milují zejména ti nejmladší. Také kterému dítěti by neudělalo radost, doplnit si příjemný zážitek drobným dárkem?

Vyvrcholením bylo závěrečné vyhodnocení kvalitních zvířat, jakož to nejlepších jedinců - šampionů výstavy, kolekcí ve smyslu čestných ocenění, ale také ocenění úsilí těch, kteří za kvalitními výsledky stáli, tedy přátel chovatelů. To proběhlo v odpoledních hodinách v SO 05.11.2022. Vyhodnocení probíhalo za účasti váženého zástupce - starosty obce Horní Bříza, ale také některých posuzovatelů.

Nejméně zastoupena byla drůbež. Byly předvedeny AUSTRALKY černé od chovatele Bayera, ten na vystavenou drůbež získal ocenění nejlepší kohout výstavy a na slepici čestnou cenu. Následovaly zdrobnělé VIANDOTKY zlaté modře a černě lemované od přítele Švehly. Dále dodal přítel Böhma velmi kvalitní ZAKRSLÉ ROUSNÉ a Josef Melichar vystavil VLAŠKY KOROPTVÝ. Všichni uvedení vystavovatelé dostali na své kvalitní odchovy čestnou cenu.

Holubi dodala rodina Píclových. Pan Pícl st. vystavil velmi kvalitní POLSKÉ RYSY ve třech barevných rázech a to černé, červené a žluté šupkaté. Pan Pícl nejml. vystavil České staváky sedlaté červené a žluté. Na žluté po zásluze získal česnou cenu. MORAVSKÉ pštrosy černé šupkaté dodal Pavel Kraus, a přítel Mandous modré bezpruhé. Aleš Bukovský vystavil "holubí muzikanty" ALTENBURSKÉ BUBLÁKY, kteří zaujali svým hlasovým projevem nejen malé, ale i velké návštěvníky. Tuto část uzavírali standartní pošťáci přítele Mandouse a Švehly, který vystavil špičkového modrého kapratého. Všichni uvedení vystavovatelé dostali na své kvalitní odchovy čestnou cenu.

V soutěžní části přehlídky holubů GIGANT se předvedli kvalitní jedinci v mnoha barevných rázech. Bílí, červení, žlutí, modří kapratí, modří černopruzí, bělouší, straci, mandloví, opáloví pruhoví a kapratí. Nejlépe byli ohodnoceni holubi přítele Švehly - Vítězem výstavy byla holubice opálová 97 bodů, Šampion - holub kapratý opál, dále modrý pruhový získal čestnou cenu a tři holubi dostali 96b. Na základě předvedených výstavních jedinců získal přítel Švehla pamětní list - nejlepší chovatel holubů GIGANT Plzeňského kraje 2022. Přítel Kuchynka získal ocenění šampion pro holubici modrou černopruhou a čestnou cenu na červeného holuba. Dále byl úspěšný i přítel Martínek, který získal čestnou cenu na modrou straku.

Úspěchy padly i v odbornosti vystavovaných plemen králíků. Za plemeno Francouzský beran bílý červenooký exceloval přítel Škubal D., za plemeno Velký světlý stříbřitý s kolekcí S4 přítel Richtr V., za Vídeňské šedé s kolekcí S4 paní Žemličková L., za Českého Albína s kolekcí S 2+2 nováček Blabol T., za králíky Burgunské přítel Hevier H., všichni uvedení za své kvalitní odchovy získali čestnou cenu. V neposlední řadě byl úspěšný i novopečený chovatel králíků přítel Petr Karas, který představil nejlepšího králíka výstavy samce Novozelandského červeného ve kvalitě 95,5b.

Jak se můžete výše přesvědčit ohodnoceno bylo mnoho chovatelů. Byli ohodnoceni jak zkušení chovatelé, kteří pravidelně obhajují svoji kvalitní chovatelskou a šlechtitelskou činnost, tak chovatelé začátečníci, pro které je ocenění jejich práce důležitou motivací v dalším rozvoji chovatelské činnost. 

Všem, kteří nás navštívili děkujeme za příjemné setkání a doufáme, že se vám naše presentace odchovů líbila a budeme se s radostí těšit na další setkání opět za rok v areálu ZO - ČSCH Horní Bříza "Na staré vodárně".

S přátelským pozdravem kolektiv chovatelů Horní Bříza.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Výstava Horní Bříza 2022