Jdi na obsah Jdi na menu

Vídeňský modrý

3. 7. 2022

V naší organizaci se tomuto oblíbenému plemeni věnuje začínající drobnochovatel Tomáš Blabol z Druztové. Chcete-li se o tomto plemeni dozvědět více neváhejte se na nás obrátit na emailu: zocschhornibriza@seznam.cz

Níže uvedená textace pochází z webu: https://www.ifauna.cz/

Autor textu: MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D

Plemeno vídeňský modrý se řadí mezi vysoce oblíbená a tradičně chovaná střední plemena králíků v ČR. 

Vídeňský modrý (zkratka Vm) je střední plemeno, které se vyznačuje tmavě modrým zbarvením. Požadovaná živá hmotnost se má podle standardu plemene pohybovat v rozmezí 4,25 - 5,25 kg, s tím, že běžně dosahovaná hmotnost dospělých vídeňských modrých králíků je okolo 4,50 kg. 

Tělo je zavalité, válcovitého tvaru, rovnoměrně osvalené. Hlava je výrazná, široká v čele i nose, s plnými skráněmi. Uši jsou vzpřímené, pevné a měří 11,0 - 13,0 cm. Srst je normální. Plemenným znakem je zbarvení, resp. modrá barva tmavšího odstínu. Podsada má podobnou barvu jako krycí chlup, je však zpravidla poněkud matnější. Oči jsou šedomodré, drápy jsou tmavě rohovité.

Existují předpoklady, že Johann Konstantin Schultz při šlechtění vídeňského modrého využil velké modře zbarvené králíky z Moravy - předky současného plemene moravský modrý - což se nabízelo především díky Schultzově zaměstnání, kdy působil na dráze.

Pod hlavičkou králíkářské sekce ČSCH působí Klub chovatelů vídeňských plemen králíků, webová stránka: https://www.videnstikralici.webnode.cz . Členy tohoto klubu se mohou stát členové ČSCH.

 

Náhledy fotografií ze složky Mladí králíci 08-2022